تبلیغات
گروه مطالعاتی یهودشناسی

گروه مطالعاتی یهودشناسی
هر مسلمان باید دشمنش را بشناسد
قالب وبلاگ

شاید کمتر کسی باشد که در حوزه جنگ نرم و فضای سایبر فعالیت کند یا حتی مطالعه ای داشته باشد و نام جوزف نای(Joseph Nye) را نشنیده باشد.

 جوزف نای را اولین کسی می دانند که عبارت جنگ نرم را جعل کرد!

 البته این روش جنگ از دیر زمان وجود داشته و در طول تاریخ نمونه های زیادی از آن بیان شده که از موضوع بحث این نوشتار خارج است.

 بهرحال، جوزف نای یکی از تئوریسین های معروف جنگ نرم و دیپلماسی عمومی در آمریکاست  که کتابی در همین زمینه با عنوان «Soft Power» یا «قدرت نرم» نگاشته است.

 

جوزف نای در کتاب «قدرت نرم» اینگونه می نویسد:

«... وقتی بتوانی دیگران را وادار کنی ایده هایت را بپذیرند و آنچه را بخواهند که تو می خواهی، در این صورت مجبور نخواهی بود برای هم جهت کردن آنها با خود، هزینه زیادی صرف سیاست چماق و هویج1 کنی!

«اغواء» همیشه مؤثرتر از «اکراه» است و ارزش های زیادی مانند دموکراسی، حقوق بشر و فرصت های فردی وجود دارند که به شدت اغواکننده است...»

در این نوشتار چند کلیدواژه وجود دارد که تنها یکی از آنها مورد بحث ما می باشد: «اغوا»

استفاده از واژه هایی چون دموکراسی و حقوق بشر بعنوان ابزارهای اغواکننده نیز بسیار حائز اهمیت است که بحث پیرامون آنها را به فرصتی دیگر موکول می کنیم.

ودر سخنرانی  خود که درباره جنگ نرم در شورای انگلستان(20 ژوئن 2010) با عنوان «قدرت نرم و دیپلماسی عمومی در قرن 21» ایراد نمودند چنین بیان کردند:

«مقصود من از قدرت نرم چیست؟ قدرت، توانایی اثرگذاری بر دیگران برای بدست آوردن پیامد مطلوب است. شما می توانید از سه راه اعمال قدرت کنید:

1. از راه تهدید

2. از راه تطمیع

3. از راه جذب که دیگران را وادار می کند آنچه شما دوست دارید، دوست بدارند.

 اگر شما قادر باشید دیگران را به پذیرش خواسته خود وادارید، می توانید بخش عظیمی از سیاست نامطلوب هویج و چماق1 را حذف کنید.

 لذا با در نظر گرفتن این مطلب، قدرت نرم چیزی نیست که منحصر به یک دولت خاص یا روابط بین الملل باشد. این مقوله در رفتار انسان ها جاری است.

 یکی از راه های عملی شدن آن، این است که قدرت «اغوا» و گمراه سازی، جهانی است.»

 تأکید مداوم ایشان به «اغواگری» به جای «سیاست هویج و چماق» در جای خود قابل بررسی و مداقه است.

اما کلمه «اغوا»؛ این کلمه در فرهنگ قرآنی کلمه آشنایی است!

ریشه این کلمه «غوی» است که به اشکال گوناگون 22 مرتبه در قرآن تکرار شده است.2

اما آنچه مورد نظر ماست، حرفی است که «ابلیس» پس از رانده شدن از درگاه الهی بیان می کند:

1. قَالَ رَبّ‏ِ بمَِا أَغْوَیْتَنىِ لَأُزَیِّنَنَّ لَهُمْ فىِ الْأَرْضِ وَ لَأُغْوِیَنهَُّمْ أَجْمَعِین‏ (حجر/39)

 گفت: «پروردگارا! چون مرا گمراه ساختى، من (نعمتهاى مادّى را) در زمین در نظر آنها زینت مى ‏دهم، و همگى را گمراه خواهم ساخت.

 2. قَالَ فَبِعِزَّتِكَ لَأُغْوِیَنَّهُمْ أَجْمَعِین‏(ص/82)

 گفت: «به عزّتت سوگند، همه آنان را گمراه خواهم كرد.

 واقعاً شگفت انگیز است.

 آنچه که دیروز ابلیس بدان قسم خورد، امروز توسط تئوریسین امریکایی تکرار و بطور حیرت آوری بوسیله قدرت های غربی اجرا می شود!!!

 البته قرآن به این قضیه اشاره کرده و خبر داده که چگونه قرار است این تئوری در زمین اجرا شود!

 آنجا که خبر از القای سخنان باطل برای فریب مردم توسط شیاطین جن و انس می دهد:

 وَ كَذَالِكَ جَعَلْنَا لِكلُ‏ِّ نَبىِ‏ٍّ عَدُوًّا شَیَاطِینَ الْانسِ وَ الْجِنّ‏ِ یُوحِى بَعْضُهُمْ إِلىَ‏ بَعْضٍ زُخْرُفَ الْقَوْلِ غُرُورًا وَ لَوْ شَاءَ رَبُّكَ مَا فَعَلُوهُ فَذَرْهُمْ وَ مَا یَفْترَُون‏(انعام/112)

 بدینگونه هر پیغمبرى را دشمنى نهادیم از دیونهادان انس و جن كه براى فریب، گفتار آراسته به یكدیگر القا مى ‏كنند، اگر پروردگار تو مى ‏خواست چنین نمى‏ كردند پس ایشان را با چیزهایى كه مى ‏سازند واگذار.

 

 با این وجود باید اذعان نمود که همین قرآن نوید های زیادی برای نصرت و پیشگامی جبهه حق و حقیقت داده و حتی در آیات 41 تا 43 پاسخ دندان شکنی از سوی خداوند به ادعای «اغوای همگان» ابلیس داده است.

 ولی اشاره به آیه 76 سوره نساء خالی از لطف نیست:

الَّذینَ آمَنُوا یُقاتِلُونَ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ وَ الَّذینَ كَفَرُوا یُقاتِلُونَ فی‏ سَبیلِ الطَّاغُوتِ فَقاتِلُوا أَوْلِیاءَ الشَّیْطانِ إِنَّ كَیْدَ الشَّیْطانِ كانَ ضَعیفا

كسانى كه ایمان دارند، در راه خدا پیكار مى ‏كنند و آنها كه كافرند، در راه طاغوت [بت و افراد طغیانگر]. پس شما با یاران شیطان، پیكار كنید! (و از آنها نهراسید!) زیرا كه نقشه شیطان، (همانند قدرتش) ضعیف است‏.

 

پی نوشت ها :

1. در این سیاست چماق به معنای تشویق (+) و هویج به معنای تنبیه (-) می باشد. به شما چماق زده می شود تا تشویق شوید تا هویج را بخورید.

2. بقره 256/ اعراف 16 و 146 و 175 و 202/ هود 34/ حجر39 و 42/ مریم 59/ طه 121/ شعراء 91 و 94 و 224/ قصص 18 و63/ صافات 32/ ص 82/ نجم 2

تبیانطبقه بندی: شیطان،  مقالات، 
برچسب ها: جوزف نای، شیطان، جنگ نرم، قدرت نرم، سیاست چماق و هویج،  
[ چهارشنبه 5 بهمن 1390 ] [ 11:37 ق.ظ ] [ محب ولایت ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

در این وبلاگ سعی میشه آخرین تحقیقات و پژوهشهای گروه و همچنین مقالات ، فیلمها ، مستندها و .... که مرتبط با موضوعات آخرالزمان ، جوامع مخفی ، یهودیت ، مسیحیت و موضوعات مرتبط میباشد را قرار دهیم....
باشد که اگر نتوانستیم ظهور را نزدیک کنیم حداقل گامی در ظهور خودمان برداشته باشیم.....
نظر سنجی
بهترن راه برای مقابله با شبکه farsi 1 چیه؟

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


design : imjava