گروه مطالعاتی یهودشناسی
هر مسلمان باید دشمنش را بشناسد
قالب وبلاگ


تحلیل جالب «رویترز» از جهانی شدن جنبش وال استریت
در حالی که اخبار ماه گذشته با «جنبش وال استریت را اشغال کن» تحت الشعاع قرار گرفته بود ولی این بار اعتراضات جهانی در یکی از روزهای بهار در نیوزیلند شروع شده و کم کم خود را در گوشه و کنار جهان از آلاسکا گرفته تا فرانکفورت، لندن، واشنگتن و نیویورک نمایان می سازد.
ادامه مقاله در ادامه مطلب
ترجمه سید عباس فاطمی محمدی. این روزها خشم مردم از بانکداران، سرمایه داران و سیاستمداران به اعتراضی جهانی تبدیل شده است. آن ها سیستم اقتصادی موجود را به دلیل این که منجر به فقر میلیون ها انسان گردیده محکوم می کنند. در حالی که اخبار ماه گذشته با «جنبش وال استریت را اشغال کن» تحت الشعاع قرار گرفته بود ولی این بار اعتراضات جهانی در یکی از روزهای بهار در نیوزیلند شروع شده و کم کم خود را در گوشه و کنار جهان از آلاسکا گرفته تا فرانکفورت، لندن، واشنگتن و نیویورک نمایان می سازد.
پلیس ضد شورش خود را برای هرگونه رویارویی آماده کرده– این در حالی است که امسال شهرهایی همانند لندن و آتن درگیرهای خشونت باری را به خود دید. – با وجود دعوت سراسری از مردم برای شرکت در این تظاهرات ها از طریق وب سایت های اجتماعی (همانند تویتر و فیس بوک)، از ویژگی های این خشونت ها، غیرقابل شمارش بودن افرادی است که در آن شرکت کرده بودند.
دانیل شریبر ویراستار از برلین می گوید که: «از سال 2008 تاکنون منتظر چنین اعتراضاتی بودم و همیشه برای این سوال مطرح بود که چرا مردم از شرایط کنونی ناراضی نیستند؟! چرا مردم نارضایتی خودشان را بروز نمی دهند؟! که سرانجام جواب خودم را پس از 3 سال گرفتم.»
هم اکنون این بحران به نیوزیلند و استرالیا رسیده و در حالی که در سایر نقاط آسیا آرام به نظر می رسد. در اکلند به عنوان بزرگ ترین شهر نیوزیلند جماعت چند صد نفری در حال راهپیمایی در خیابان اصلی شهر هستند، آن ها می خواهند خود را به جمعیت 3000 نفری حاضر در میدان اصلی شهر برسانند تا با سر دادن شعار شبکه سرمایه داری جهانی را محکوم کنند. در ویلینگتون پایتخت نیوزیلند حدود 200 نفر و در شهر زلزله زده کریست چرچ در جنوب این کشور حدود 50 نفر به همین منظور جمع شده اند.
در سیدنی، حدود 2000 نفر از نمایندگان گروه های بومی، کمونیست ها و اتحادیه های تجاری در مقابل بانک مرکزی استرالیا جمع شده اند. نیک کارسون، سخنگوی «سازمان ملبورن را را اشغال کن» در جمع بیش از 1000 نفراز تظاهرکننده ها می گوید: «مردم خواهان پایان نفوذ سرمایه داری بر سیاستمداران شان هستند. آن ها می خواهند که سیاستمداران در برابر مردم پاسخ گو باشند.»
هزاران نفر – به خصوص فعالان ضد هسته ای- در توکیو راهپیمایی کردند. ده ها نفر در مانیل پایتخت فیلیپین، جلوی سفارت آمریکا تجمع کرده و در حالی که پارچه نوشته هایی را حمل می کردند که بر روی آن ها نوشته شده بود: «مرگ بر امپریالیسم آمریکایی» و «فیلیپین برای حراج نیست.»
در تایوان، بیش 100 نفر در برابر برج 101 تایپه -که بازار بورس این کشور هم در آن قرار دارد، تجمع کرده-  شعار می دادند «ما 99% تایوان هستیم». تجمع کنندگان ابراز می داشتند که رشد اقتصادی تنها برای شرکت ها سودآور بوده و درآمد طبقه متوسط به سختی می تواند کفاف هزینه های سرسام آور مسکن، تحصیل و درمان را بدهد.
البته اعتراضات در تایوان با حمایت برخی از تجار هم همراه شده که به عنوان مثال موریس چانگ رئیس شرکت تی. سی. ام. سی در شهر شینچو گفته که: «شکاف درآمدی موضوع بسیار جدی است. این تاجر تایوانی اضافه کرد که مخالف شکاف میان فقیر و غنی هستم. ثروت 1 درصد بالای جامعه در طی 30-20 سال گذشته به شدت افزایش پیدا کرده است. جنبش "وال استریت را اشغال کن" واکنشی به همین معضل می باشد. ما باید موضوع را جدی بگیریم... .»
اگرچه مشخصه اعتراضات مردمی، غیرخشونت بار بودن آن است، اما در بعضی از مناطق مانند میلان ایتالیا، گروهی از دانش آموزان به دفتر یکی از شرکت های معروف تجاری این شهر حمله کرده و خساراتی وارد نمودند. دانش آموزان با شکستن در و وارد شدن به این محل با نوشتن بر روی دیوارهای آن خشم خود را نسبت به نخست وزیر برلوسکنی ابراز داشته و نوشته بودند: «به ما پول بده.» تظاهر کنندگان هم چنین تخم مرغ هایی را به سمت ساختمان مرکزی بانک یونی کردیت (Unicredit) – بزرگ ترین بانک ایتالیا- پرت کردند. هم چنین در رم پایتخت ایتالیا، پلیس خود را برای مقابله با هزاران معترض به سیاست های ریاضت کشانه دولت برلوسکنی آماده کرده است.

این جا اتفاقی خواهد افتاد
درانگلیس معترضین تصمیم دارند تا در لندن -یکی از مراکز مهم مالی بین المللی- با عنوان «بازار معاملات بورس را اشغال کن» تجمع کنند. اسپیرو یکی از سازمان دهندگان این رویداد که طرفداران او در هفته های گذشته به 12000 نفر رسید در فیس بوک گفته که «هر روز افراد از اقشار مختلف جامعه به ما می پیوندند.» اسپیروی 28 ساله که دارای شغل پردرآمدی نیز هست و نمی خواهد که نام کاملش فاش شود، این گونه جمع بندی کرده که هدف اعترضات جهانی، «نظام مالی حاکم» است.
خشم پرداخت کنندگان مالیات و کسانی که از بانک وام گرفته اند از سال 2008 تاکنون روبه افزایش می باشد و این در حالی است که بعضی از این افراد از کار بیکار شده ولی بانک هم چنان سودهای هنگفتی را از آن ها می گیرد و زندگی بسیاری از انگلیسی ها را به تباهی کشانده است. اسپیرو می گوید که: «به همین دلیل مردم در سرتاسر دنیا می گویند که دیگر کافی است.»
معترضین یونانی شنبه همراه با جنبش ناراضیان اسپانیایی در راهپیمایی ضد ریاضت اقتصادی، در میدان سینتاگما (Syntagma) شرکت خواهند کرد که نمودی از حضور گسترده مردم در زمان رکود اقتصادی است. گروهی تحت عنوان دموکراسی واقعی (Real Democracy Group) در بیانیه خود ضمن دعوت مردم برای پیوستن به چنین اعتراضاتی اعلام داشتند که: «آن چه اکنون در یونان در حال وقوع می باشد، کابوسی است که در آینده برای دیگر کشورها اتفاق خواهد افتاد و همبستگی تنها سلاح مردم است.»
زمان اتحاد
خواسته های واقعی ای که در پشت این تظاهرات می باشد یک قسمت مساله است و بخش دیگر احساسی است که نسبت به پولداران خسیس و فاسد بویژه بانک ها وجود دارد که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و موضوعی که حکومت های منتخب کمتر به آن گوش می دهند.
وب سایت «اتحاد برای تغییر جهانی» اعلام کرده است که: «اکنون زمان اتحاد فرا رسیده و الان زمانی است که باید سیاستمداران به خواسته های مردم گوش فرا دهند؛ مردم جهان قیام کنند. ما به عنوان کالا در دست سیاستمداران و بانکداران نیستیم، آن ها نماینده ما نیستند و ما به صورت مسالمت آمیز راهپیمایی می کنیم و به کار خود تا زمانی که به خواسته های خود برسیم ادامه می دهیم.»
در آلمان جایی که ابراز همدردی با مشکلات اقتصادی همانند سایر نقاط نیست، انتظار می رود که مرکز فرانکفورت و به خصوص بانک مرکزی اروپا نقطه کانونی راهپیمایی هایی باشد که توسط «جنبش دموکراسی واقعی هم اکنون» ( Real Democracy Now Movement) بنیانگذاری شده است.
در ایالات متحده آمریکا، صدها معترض در پارک زوکوتی منهتن از مردم خواسته اند که به آن ها بپیوندند. و در دهها شهر دیگر این کشور نیز این خواسته آن ها با اقبال عمومی مواجه شده است. در هوستون خشم مردم از شرکت های نفتی روز به روز در حال افزایش می باشد.
بعضی از تحلیل گران بر این عقیده اند که طولانی شدن اعترضات در کشورهایی همانند یونان و اسپانیا  دارد حالتی فرسایشی به خود می گیرد. پروفسور ماری بوسیس، استاد دانشگاه پیرائوس معتقد است که: «دامنه افراد موافق با این اعتراضات در مقایسه با شرکت کنندگان آن بسیار بیشتر است.» او افزود که «با وجود ناامیدی ناشی از اعمال سیاست های ریاضت اقتصادی که به شدت درآمد و مستمری بازنشستگان را تحت تاثیر قرار داده و هزاران نفر را از کار بیکار کرده ولی این گونه اعتراضات ثباتی ندارند. خشم و عصبانیت زیادی وجود دارد ولی مرهمی که می تواند التیام بخش این ها باشد، نیست.»
خشم ناشی از این اعتراضات شباهتی به یکدیگر ندارد. برای مثال، شهر لندن به عنوان شهر ثروتمند در آخر هفته ها خالی از سکنه می شود و کارگران به باشگاه های گلف و خانه های ویلایی می روند و یا از اوقات فراغت شان برای تجدید قوا استفاده می کنند. 
طبقه بندی: مقالات، 
برچسب ها: وال استریت، جنبش وال استریت،  
[ چهارشنبه 27 مهر 1390 ] [ 10:58 ق.ظ ] [ گمنام بی ادعا ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

در این وبلاگ سعی میشه آخرین تحقیقات و پژوهشهای گروه و همچنین مقالات ، فیلمها ، مستندها و .... که مرتبط با موضوعات آخرالزمان ، جوامع مخفی ، یهودیت ، مسیحیت و موضوعات مرتبط میباشد را قرار دهیم....
باشد که اگر نتوانستیم ظهور را نزدیک کنیم حداقل گامی در ظهور خودمان برداشته باشیم.....
نظر سنجی
بهترن راه برای مقابله با شبکه farsi 1 چیه؟

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


design : imjava

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic